ciltjpg Deri Tonuna Göre Kadın ParfümleriDeri Tonuna Göre Kadın Parfümleri

 

 

Hayatta her şey unutulsa bile koku kolay kolay etkisini yitirmez. Çünkü koku direkt olarak duygulara hitap eder bilinçaltına işler. Uyurken bile koku alma duyumuz devrededir. Bu nedenle insanların kokularına özen göstermeleri gerekir. Çünkü güzel bir koku mutluluk verebilir, özgüveni artırabilir, stresi azaltıp size kendinizi daha iyi hissettirebilir. Bu nedenledir ki insanlar kendilerini daha iyi hissedebilmek adına parfüm denilen özel kokular kullanırlar. Hatta kokular direkt duyulara hitap ettiğinden dolaylı olarak insanlarla olan iletişiminize bile etki edebilir. Bu yüzden kişisel temizlikle birlikte kullanılan kokuya dikkat edilmelidir.

 

Güzel koku denilince akla daha çok kadın gelir. Çünkü kadınlar; giyimiyle, kuşamıyla, makyajıyla, kokusuyla bir bütün olarak iyi görünmek isterler. Dolayısıyla koku seçimi kadınlar için çok önemlidir. Kokunun kalıcılığı ve bıraktığı etki cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Sarışın, esmer, kızıl, kumral… Farklı her tende her koku aynı durmaz. Bu nedenle parfüm seçerken birinde beğenilen kokuyu seçmek yerine kişinin kendi cilt tipine ve tonuna uygun kokuyu seçmesi daha doğru olacaktır. Bir kadında çok etkileyici olan bir koku başka bir kadında adeta kötü bir etki bırakabilir ya da çok hafif ve etkisiz kalabilir.

 

 Açık Tenli Kadınlar İçin Koku Seçimi

 

Sarışın ve beyaz tenli kadınların çoğunun cildi kurudur. Bu nedenle alt notalarında vanilya gibi tatlı, üst notalarında çiçeksi, meyveli gibi hafif kokular tercih etmelidirler. Bu şekilde hem kokunun kalıcılığı artar hem de deri tipine daha uygun olduğu için daha etkileyici olur. Açık tenliler baharatlı odunsu kokulardan uzak durmalıdır. Bu tarz kokular açık tenlilerde olduğundan daha ağır kokar ve bozulmaya başlamış gibi bir etki yaratır. Bu nedenle ağır kokular tercih edilmemelidir.

 

 Kumral Tenli Kadınlar İçin Koku Seçimi

 

Kumral tenli kadınlar için en ideal kokular kuvvetli esanslardan oluşan şipre tarzı kokulardır. Temel notalarında meşe yosunu, turunçgiller misk ve patçuli barındırır. Açık tenlilere önerilen kokular kumral ve buğday tenlilerde etkili olmayabilir ve açık tenlilerdeki gibi güzel kokmayabilir

 

 Esmer Tenli Kadınlar İçin Koku Seçimi

 

Esmer tenlilerin ciltleri genelde yağlıdır bu nedenle baharatlı ya da çikolatalı kokular esmerlere daha uyumlu olur. Temel notalarında vanilya, ağaç, baharat vs. bulunan kokular esmerlerin tenine cilt tipine daha uygundur. Bu nedenle daha etkileyici ve karakteristik bir hava verir. Daha şehvetli ve sıcak bir hava yaratır. Bu tarz kokular açık tenlilerde ağır kötü bir imaj bile yaratabilirken, esmer tenli kadınlarda büyüleyici bir etki bırakabilir.

 

Yani parfüm seçiminde cildin ton dengesine uygun seçimler yapıldığında bir başkasında sıradan duran bir parfüm sizi büyüleyici kılabilir. Size kendinizi çok daha iyi hissettirebilir. Bununla birlikte mevsimlere göre de doğru parfüm tercihi yapıldığı takdirde karakteristik ve özel bir kokuya sahip olmanız kaçınılmaz olur.

 

 

 

 

 
Yazıyı Değerlendirin: