moda-3 Moda Nedir Ve Neden ÖnemlidirModa Nedir Ve Neden Önemlidir

 

Moda, her gün iç içe olduğumuz bir şey. Ne giydiğini umursamayan insanlar bile, her sabah kendileri hakkında birçok şey anlatan veya nasıl hissettiklerini yansıtan kıyafetler seçiyor. Moda bir sanattır. Kim olduğumuzu tanımlayıp kişiliğimizi ifade eder. Hatta bir insanın giyimi, onun hangi ülkeye veya hangi dine mensup olduğunun dahi bilgisini verebilir.

 

İnsanlar, video, film, müzik ve kitaplardan moda fikirleri yağmuruna tutulabiliyor. Mesela filmlerin insanların giydiği şeyler üzerinde etkisi vardır. Ünlü gözlük markası Ray-Ban, Siyah Giyen Erkekler filmi vizyona girdikten sonra daha çok gözlük sattı. Mesela, bir başka örnek olarak 1950 yıllarında gençlerin çoğunun Elvis Presley gibi giyinmesi, modanın etkisinin başka bir yansımasıdır.

 

Giysiler İnsanları Gruplara Ayırır

 

Tarzlar kim olduğunuzu gösterir, fakat aynı zamanda gruplar arasında mesafeler yaratırlar. Örneğin, bir kişi, yolda yürüyen yeşil saçlı ve piercingli bir gence bakıp ona ucube veya uzaylı sıfatlarını yakıştırır. Bir başkası ise bu tarzı, toplumun klişelerine ve moda anlayışına bir başkaldırı veya bir tepki olarak nitelendirir. Bir tarzın kabulü veya reddi, içinde yaşadığımız topluma bir tepkidir. Moda, onu benimseyen kişi hakkında hikâye anlatan bir dil vasfı taşır. İngiliz moda tasarımcısı Hamnett’e göre: ‘’Giysiler, hepimizin anlayacağı sözsüz iletişim araçlarıdır.’’ Diyor.

 

Moda büyük bir iştir. İnsanlar, dünyadaki diğer işlerden daha çok giyim alım-satımı ve üretimi ile uğraşırlar. Her gün milyonlarca çalışan, mağazalar için giysi tasarlar, onu diker ve nakliye yapar. Toplu taşıma araçlarının, reklam panoları ve dergilerin üzerindeki reklamlar aslında bize ne giyeceğimiz hakkında bilinçaltımıza fikirler verir.

 

Neden Önemlidir?

 

İlk izlenimin önemli olduğunu neredeyse herkes biliyor. Araştırmalar, iş görüşmelerinde, işverenlerin işe başvuran aday hakkındaki kararlarını ilk 30 saniye içinde verdiklerini göstermekte. Daha iyi bir izlenim yaratmak için ne yapmalı? Tatbikî etkilemek için iyi giyinmek gerekiyor.

 

İnsanlar moda uzmanı veya meraklısı olmak zorunda değiller fakat bir stil seçiminin ilk izlenimdeki en önemli bileşen olduğu aşikâr. İnsanlar iyi giyindiği zaman, kendileri hakkında rahat, kendinden emin ve iyi hissederler. Bunun yanında pozitif bir enerji de söz konusu ise, başarının şansı her alanda arttırılabilir.

 

Ne giyinildiğine yakından dikkat edilmeye başlandığında, hayatın diğer alanlarındaki ayrıntılar fark edilebilir düzeye gelir. Giyinmek, insanların aslında daha sorumlu olmasına neden olacak bir faaliyettir. Güzel kıyafet çekici kılar ve kişinin kendine güvenini arttırır, sonuç olarak kişi daha üretken hale gelir ve daha fazlasını elde eder.

 

Moda çeşit çeşittir ve neredeyse her duruma hitap edebilir. Seçimler olabildiğince sınırsızdır ve herkes için ayrı ayrı üslup taşır. Herkes aynı tarzda giyiniyor olsaydı hayat gerçekten sıkıcı ve monoton bir hal alırdı. Moda önemlidir çünkü çeşitliliği ve tazeliği hayata geçirir ve hayatı heyecanlı kılar.

 
Yazıyı Değerlendirin: