nikah-2-300x300 Nikahta Neden Ayağa Basılır? Nikahta Neden Ayağa Basılır?

Bilindiği üzere ülkemiz birbirinden ilginç adetlere ev sahipliği yapıyor. Bunlardan çoğusuna anlam verememekle birlikte bazı geleneklerimiz var ki; mantığa sığmaması öte dursun, batıl inanç diyebileceğimiz absürt cinsten geleneklerdir.

 

Bahsi geçen geleneklerden en eğlencelilerinden biri şüphesiz nikahta gelinin damadın ayağına basma geleneğidir. Yanlış anlaşılmasın! Bu demek değildir ki; yalnızca gelinler nikahta damadın ayağına basabilir. Gelinden hızlı davranan damatlar da gelinin ayağına basabilmekle birlikte çoğunlukla gelinin çok daha hızlı davranarak ayağa basmasıyla sonuçlanan renkli bir gelenektir. Hatta daha da ileri gidilerek bu eğlenceli gelenek ile yanlışlıkla nikah memurunun ayağına basıldığı da görülmüş ve duyulmuştur.

 

İşin eğlenceli tarafı bir yana, nedir bu ayağa basma geleneği yahu, neden yapıyoruz? sorusu çoğunun en az bir kere aklından geçmiştir. Evlilikte son sözün kimde olduğunu belirlemesi inancına dayandırıldığını iddia edenlerle birlikte; kökeni Antik Roma’ya dayanan bu geleneğin anlamının damat/gelin tarafından ayakkabısı yıpratılıp, kişinin yuvayı terketmemesi inancıyla yapılır diyenlerin sayısı da fazladır. Ayakkabı hemen her kültürde özgürlüğü temsil ettiğini biliyorsak, ikinci iddiamız daha doğru olsa gerek.

 

Diğer bir merak konusu da bu geleneğin yalnızca ülkemize mi ait olduğu konusudur. Benzer ayakkabı temalı gelenekler ve yakın bu geleneklerin yakın anlamları olsa da nikahta ayağa basma geleneği yurt dışında bizdeki kadar yaygın değildir diyebiliriz.

 

Not: Benzer manaya sahip bir diğer geleneğimiz damadın geline ayakkabı almamasıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ayakkabı hemen her toplumda özgürlük demektir ve bu yüzden geline ayakkabı alınmaz ki evini terk etmesin.

Tüm bunlar ne kadar mantığımıza sığdırıp kabul görülesi şeyler konusu su götürmez bir gerçek olmasına rağmen birbirinden ilginç geleneklerimiz hayatımızın vazgeçilmezi ve eğlencesi olduğunu da kabul ediyoruz.

 

 
Yazıyı Değerlendirin: